بازیگرانی که در تلویزیون «عروس» شدند!

محمدرضا کاظمی: بازی کردن نقش عروس و دختر دم بخت شاید برای خیلی‌ها یک آرزو باشد ولی هستند بازیگرانی که این مدل نقش‌ها دیگر برایشان خاطر انگیز است و زمانی که صحبت از این قبیل کاراکترها می‌شود، دقیقانمی دانند از کدام زنجیره‌شان فکت بیاورند. بازیگرانی که از همان سال‌های ابتدایی حضورشان در حرفه‌ی بازیگری شروع به عروس بودن کردند و تا آنجا که پوستشان اجازه می‌داد (!) این نقش‌ها را ادامه دادند.

بازیگری از کارهای سخت روزگار است. یکی از مثال‌های این ماجرا این است که شما اگر به‌عنوان یک دختر جوان (و حتی نوجوان) وارد این حرفه بشوید، هرآینه ممکن است نقش دختری را بازی کنید که یا خواستگارها پاشنه در خانه‌تان را از جا کنده‌اند یا یک خواستگار سمج دارید یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت وارد یک رابطه عاشقانه می‌شوید و در انتها ازدواج می‌کنید.به خاطر این مثال فانتزی آخر، هر بازیگری دوست دارد برای یک‌باره‌ام که شده در آثار مختلف نقش دختر در شرف ازدواج بازی کند، چون شاید این مهم در زندگی عادی حالا حالاها برایش پیش نیاید یا اگر هم بیاید به آن هیجان‌انگیزی که در زنجیره‌ها هست، نباشد اما بازی کردن نقش عروس و دختر دم بخت شاید برای خیلی‌ها یک آرزو باشد ولی هستند بازیگرانی که این مدل نقش‌ها دیگر برایشان خاطر انگیز است و زمانی که صحبت از این قبیل کاراکترها می‌شود، دقیقانمی دانند از کدام زنجیره‌شان فکت بیاورند؛ بازیگرانی که از همان سال‌های ابتدایی حضورشان در حرفه‌ی بازیگری شروع به عروس بودن کردند و تا آنجا که پوستشان اجازه می‌داد (!) این نقش‌ها در ادامه دادند، البته پرواضح است که خود بازیگران در این میان بی‌تقصیرند و این‌طور نیست که شرطشان برای بازی در فلان سریال، عروس شدن باشد. بالاخره فیلم‌نامه‌ها این‌طور نوشته می‌شده و در آن برهه‌های حساس قدیم، این افراد بودند که توانایی بازی در این نقش‌ها را داشتند. در این دوصفحه بازیگرانی که به‌وفور در سریال ها عروس شده اند و یا گزینه ازدواج آقاپسرها بودند یا تازه ازدواج‌کرده بودند و روزها ابتدایی زندگی مشترک را می‌گذراندند، زیر ذره‌بین ما قرار گرفتند. حیف که هیچ‌کدامشان راضی نشدند به مصاحبه تا درباره این ماجرا نظر بدهند.

آتنه فقیه نصیری

اولین دم بختی: خاله سارا/ 24 سالگی

آخرین دم بختی: نشانی/ 40 سالگی

جالب‌ترین پارتنر: رامبد جوان در دو سریال "خانه سبز" و "کت جادویی" بازیگر مقابل فقیه نصیری بود. در تلویزیون ما خیلی کم هستند بازیگرانی که در بیش از یک اثر زوج هم باشند، اما این اتفاق برای دو نفر افتاد، البته نکته جالب دیگر این است که فقیه نصیری سه سال از رامبد جوان بزرگ‌تر است.

نکته: آتنه فقیه نصیری یکی از رکوردداران بازی در نقش دختران دم بخت است. او تا چهل‌سالگی در قالب این نقش ماند و از این قالب خارج نشد. اگرچه در بیشتر مواقع حضورش در این مدل نقش‌ها باورپذیر بود و اکثر مخاطب را با خود همراه می‌کرد؛ از سریال "خانه سبز" بگیرید که با شوخی‌های سرخوشانه‌ی فرید جنگل برد همراه می‌شد تا سریال "نشانی" که لجه اش موردتوجه خیلی از علاقه‌مندان به سریال قرارگرفته بود.

لعیا زنگنه

اولین دم بختی: در پناه تو/ 30 سالگی

آخرین دم بختی: در قلب من/ 32 سالگی

جالب‌ترین پارتنر: رامین پرچمی در سریال در پناه تو که هشت سال از لعیا زنگنه کوچک‌تر بود، البته همسر دوم زنگنه در این سریال یعنی مرحوم جوهرچی هم سه سال از او کوچک‌تر بود. نکته جالب‌توجه این است که پارسا پیروز فر که در سریال در قلب من هم با زنگنه همبازی بود، هفت سال از او کوچک‌تر بود.

نکته: لعیا زنگنه به‌قدری دیر وارد دنیای بازیگری شد که در همان کارهای ابتدایی همه بازیگران مقابلش از او کوچک‌تر بودند. شاید همین مسئله باعث شد که او در نقش دختر دم بخت زیاد دوام نیاورد و خیلی زود نقش خانم‌های شاغل و مادران خانه‌دار را ایفا کرد و بعد از او دو سریال که البته به فاصله کوتاه از هم پخش شدند، از این ژانر فاصله گرفت.

کمند امیرسلیمانی

اولین دم بختی: پدرسالار/ 22 سالگی

آخرین دم بختی: رسم شیدایی/ 31 سالگی

جالب‌ترین پارت نر: ناصر هاشمی/ متولد 1335 در زنجیره پدرسالار

نکته: کاراکتر آذر در سریال "پدرسالار" جزء سوخته‌ترین (!) عروس‌ها در تاریخ سریال سازی ایران بود، شخصیتی که نام کمند امیرسلیمانی را در ذهن همه‌جا انداخت و هنوز هم خیلی‌ها او را با آن کاراکتر می‌شناسند؛ اگرچه امیرسلیمانی بعدازآن سریال در چندین اثر دیگر هم نقش دختر دم بخت را بازی کرد اما هیچ‌وقت بعدازآن چنین عروسی نشد تا آذر دیگر تکرار نشود. نکته جالب‌توجه دیگر، پارتنر او در این سریال بود، ناصرهایمی زمانی که در این سریال بازی می‌کرد سه و نه‌ساله بود، یعنی اختلاف سن او با کمند امیرسلیمانی 17 سال بود.

زیبا بروفه

اولین دم بختی: زیر گنبد کبود/ 20 سالگی

آخرین دم بختی: موج و صخره / 36 سالگی

جالب‌ترین پارتنر: فرهاد جم در سریال پول کثیف نقش مقابله بروفه را بازی می‌کرد. اختلاف سنی این دو هم از نکات جالب ماجراست، جم نزدیک به 10 سال از بروفه بزرگ‌تر است.

نکته: زیبا بروفه از آن دست بازیگرانی بود که بیشتر از این‌که نقش همسر یا عروس را بازی کند، نقش دختر خانه را بازی می‌کرد و در بیشتر آثاری که بازی می‌کرد، همیشه در چند قسمت در مورد خواستگار یا خواستگاری‌های او صحبت می‌شد و همیشه گزینه دم‌دستی برای ازدواج بود. سریال موج و صخره که سال 90 از تلویزیون پخش شد، آخرین تجربه بروفه در نقش تازه‌عروس بود که به‌عنوان یک دختر سی‌وشش‌ساله نقش عروسی را بازی می‌کرد که به همراه همسرش برای ماه‌عسل به کیش رفتند.

زهرا فکور صبور

اولین دم بختی: روزگار جوانی / 20 سالگی

جالت ترین پارتنر: بهزاد خدا ویسی از جالب‌ترین پارتنرهای اوست. اختلاف سنی این دو نفر هم نزدیک به 14 سال است اما بااین‌وجود در روزگار جوانی باهم همبازی بودند.

نکته: این بازیگر هم از آن دست افرادی است که ماندگاری زیادی در این مدل نقش را داشته و یک‌جورهای به‌صورت بالقوه دم بخت است! فکور صبور اگر تا یکی دو سال دیگر در این ژانر بماند و بازهم در سریال ها نقش دختر دم بخت را بازی کند، به‌راحتی رکورد فقیه نصیری را می‌شکند، چون او فاصله زیادی تا رسیدن به چهل‌سالگی ندارد. اگر سریال دردسرهای عظیم یک‌فصل دیگر هم داشته باشد، به قول جواد خیابانی باید اسم فکور صبور را در صدر فهرست دختران دم بخت بنویسم، البته با خودکار، نه مداد!

سحر ولد بیگی

اولین دم بختی: دختران / 23 سالگی

آخرین دم بختی: باغ سرهنگ/ 36 سالگی

جالب‌ترین پارتنر: رامین ناصر نصیر در سریال پشت‌کنکوری‌ها نقش سحر ولد بیگی را بازی می کدر، ترکیب این دو نفر در آن سریال جزء ترکیبات جذاب آن اثر از آب درآمده بود.

نکته: سحر ولد بیگی به دلیل جثه ریز و چهره‌ای که دارد از آن مدل بازیگران است که حالا حالاها می‌تواند در این مدل نقش‌ها باشد؛ یعنی خیلی برای مخاطب تلویزیون سخت است که او را در نقش مادری ببینند که مثلاً در حال نصیحت کردن فرزندش است یا مثلاً پسر یا دخترش را به مدرسه می‌برد. تفکر خیلی‌ها نسبت به سحرولدبیگی چیزی شبیه به تفکر سپهر در سریال پاورچین است، آن‌ها هنوز فکر می‌کنند سن او برای این حرف‌ها خیلی کم است.

مهراوه شریفی‌نیا

اولین دم بختی: روز حسرت /27 سالگی

آخرین دم بختی: معمای شاه / 36 سالگی

نکته: مهراوه خیلی زود وارد دنیای بازیگری شد و از آن زودتر هم از مرحله دخترخانم بودن گذشت. او در سریال کیمیا که سال گذشته بخش شد. نقشش را به‌عنوان یک دختر دبیرستانی آغاز کرد، بعد دم بخت شد و به یک مثلث عشقی رسید، بعدازآن هم طی دو مرحله ازدواج کرد و بچه‌دار هم شد! همه این پکیج در کنار هم باعث شده مهراوه شریفی‌نیا را بتوان در همه دسته‌بندی‌های بازیگر زن قرارداد.

عروس‌های تازه‌نفس!

بالاخره در سینما و تلویزیون هم بودند کسانی نسبت به این تکرارهای پی‌درپی غر زدند و اعتراض کردند و همین اعتراض‌ها باعث شده چهره‌های جدید پا به عرصه بگذارند. در بین بازیگران خانم دهه شصتی هم البته هستند بازیگرانی که در همین سال‌های اندک ورودشان به این عرصه، چند باری دم بخت بودن را تجربه کردند و فعلاً روی دور عروس بازی هستند.

نفیسه روشن

اولین دم بختی: اغما / 26 سالگی

او هم از بازیگرانی بود که در مدت حضورش در تلویزیون نقش‌های زیادی بازی کرد و تا مدت‌ها نقش دختر خوب و سربه‌زیر خانواده را بازی می‌کرد؛ دختری که با حفظ نجابت همیشه یک کیس خوب ازدواج برای آقاپسرهای قصه بود.

لیلا اوتادی

آخرین دم بختی: چرخ فلک/ 33 سالگی

این بازیگر پرحاشیه تلویزیون هم از آن دست بازیگرانی است که فعلاً علاقه زیادی برای بازی در نقش مادر وزنان جاافتاده ندارد و هنوز ترجیح می‌دهد کاراکترهای را به تصویر بکشد که دائم با نامزدش تلفنی پچ‌پچ می‌کند. اوتادی اگر با همین فرمان ادامه بدهد، می‌تواند رکورد آتنه فقیه نصیری را در این زمینه جابه‌جا کند.

بهاره افشاری

اولین دم بختی: او یک فرشته بود / 21 سالگی

هنوز خیلی‌ها افشاری را با کاراکتر شیطان در سریال او یک فرشته بود می‌شناسند. بعدازاین سریال هم تا توانست نقش دختران دم بخت زیادی را بازی کرد، او چند وقتی می‌شود که سعی می‌کند دختران عصیانگر را کمتر بازی کند.

الناز حبیبی

آخرین دم بختی: پرستاران/ 29 سالگی

جوان‌ترین عروس این فهرست پتانسیل به‌شدت بالایی برای ماندگار شدن در این مدل نقش‌ها دارد. او که در کارنامه‌اش نشان داده نقش دختران خوب و معقول را به‌خوبی تصویر می‌کشد، گویا حالا حالاها قرار است در این نقش بماند.

لیندا کیانی

آخرین دم بختی: کشیک قلب/ 36 سالگی

کیانی در کارنامه‌اش کاراکترهای زیاد را به تصویر کشیده که بیشتر آن‌ها یا در آستانه ازدواج بودند یا تازه به خانه بخت رفته بودند، البته او حالا چند وقتی می‌شود بیشتر نقش دختران جاافتاده را بازی می‌کند.

جاافتاده‌ها

فهرست واقعی بازیگران زنی که سال‌ها نقش دختر دم بخت را بازی کرده‌اند بسیار طویل و طولانی است برای همین قطعاً تعداد زیادی از آن‌ها ازقلم‌افتاده‌اند، مثل فریبا نادری، سحر ذکریا یا آرام جعفری. این‌ها سال‌هاست که در چنین نقشی در سریال های مختلف بازی کرده‌اند!

تاریخ نشر مطلب:
چهارشنبه، ۰۸ شهریور ۱۳۹۶


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده