انتقاد دفتر محسن رضایی به سانسور سریال «ایستاده در غبار»

دفتر محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس با انتشار یادداشتی، نسبت به سانسور یک سکانس در نسخه سریالی «ایستاده در غبار» واکنش نشان داد.متن کامل این یادداشت که از طرف دفتر محسن رضایی در اختیار ایرنا قرار گرفت به شرح زیر است:

سانسوریک سکانس؛ تحریف حقایق جنگ با چه هدفی در صدا و سیما انجام می شود؟!

این روزها که نسخه سریالی از فیلم «ایستاده در غبار» از شبکه یک پخش می شود بار دیگر نقد و نظرهایی درباره این اثر به جریان افتاده است.

پس ازحذف سکانس هایی از این فیلم درنسخه سینمایی که به بهانه محدودیت زمان انجام شد، بار دیگر همان سکانس ها ازنسخه سریالی درصدا وسیما نیز حذف شد تا بخشی ازحقایق اتفاقات جنگ در نزد مخاطبین این فیلم به صورت نادرست نمایش داده شود و این اتفاق باعث نگرانی و ناراحتی تعدادی از رزمندگان دفاع مقدس را فراهم آورد.آش صدا وسیما در سریال ایستاده در غبار آن قدر شور شد که برخی از این رزمندگان با انتشار یادداشت های اعتراضی، به تحریف حقایق معترض شدند.

احمد مرادیان کاشفی یکی رزمندگان دفاع مقدس است که در یادداشتی به حذف بخش هایی از تاریخ جنگ انتقاد کرده است. متن یادداشت وی به این شرح است:

از نخستین روزهای اکران فیلم ایستاده درغبار، نقدهایی بر محتوای این فیلم مطرح شد. نقدکنندگان از مواضع مختلف، به بررسی فیلم پرداختند، حتی خانواده سردارجاویدالاثر احمد متوسلیان، به فیلم انتقاد جدی داشتند و این مسئله به شکلی وسیع در رسانه‌ها بازتاب یافت.

«به جنبه های تاریخی این فیلم نیزاشکالات اساسی وارد شد. دراین میان، دلسوزان دفاع مقدس معتقد بودند که چون موظفیم دست اندرکاران تهیه آثارهنری دفاع مقدس را تقویت کنیم، حتی الامکان باید نقایص این اثر را به گونه‌ای مطرح نماییم که به تضعیف تهیه کنندگان آن نینجامد به همین دلیل، اشکالات وارده بر فیلم را با سکوت پشت سر گذاشتند».

در این میان و پس از طرح پاره ای از اشکالات عمده در فیلم، از قرار اطلاع، مشخص شد حتی صحنه هایی در فیلم بوده که به دلایل نامشخصی، حذف و سانسور شده است؛ حال آن که اصولا هدف از ساخت چنین آثاری نه فقط ایجاد جاذبه های داستانی و هنری، بلکه روایت و ثبت وقایع دفاع مقدس برای مصون داشتن از گزند جعل و تحریف در آینده است.

بدیهی است اگر اشتباهات تاریخی، حلقه های مفقوده و خلأهای روایت در فیلم ها و سریال هایی که به گذشته های دور و دیرین می پردازند، به دلیل نقص یا عدم امکان دسترسی به اسناد تاریخی قابل توجیه باشد، اما این نقایص در روایت تاریخ دفاع مقدس با وجود فاصله کمتر از دو دهه ای با آن و حضور بسیاری از فرماندهان و شاهدان عینی وقایع جنگ در بین ما قابل اغماض نیست. به خصوص که متأسفانه باید اذعان داشت، نادیده گرفتن بخش هایی از این روایت ها نه از سر سهو یا غفلت، بلکه باحذف و اعمال سانسور حتی پس از تولید و تبدیل روایت به سکانس های قابل پخش صورت گرفته است که از وجود دست هایی پنهان در تحریف تاریخ دفاع مقدس حکایت دارد و در خوشبینانه ترین حالت می تواند نشانه عدم التزام به روایت امانتدارانه این تاریخ باشد.

امروز که پخش سریالی این فیلم در صدا و سیمای جمهوری اسلامی آغاز شده، به عنوان یک رزمنده وظیفه خود می دانم که با طرح یک نمونه از سانسور فیلم، به دست اندکاران تهیه این اثر و نیز به مسئولان صدا و سیما یادآور شوم حداقل، بخش های سانسور شده تاریخی را در پخش سریالی، حذف نکنند.

این نمونه، مربوط به تماس آقا محسن، فرمانده وقت سپاه با سردارجاویدالاثر احمد متوسلیان است که پس از اینکه امام فرمودند: «راه قدس از کربلا می گذرد»، آقامحسن درتماس تلفنی با سوریه از احمد متوسلیان می خواهد که به ایران بازگردد، اما احمد پیش از بازگشت به ایران، جهت بازدید، عازم بیروت می شود.

تصویر سانسور شده از این صحنه، به خبر الصاق شده است.

تاریخ نشر مطلب:
دوشنبه، -۱۰۹ فروردین -۶۲۱


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده