جزئیات سری ششم پایتخت؛ یک سریالِ بهبودیافته!

فاطمه عودباشی: اواخر اسفندماه پارسال بود که خبر فوت خشایار الوند، یار ثابت پایتختی‌ها سرفصل خبر‌های خبرگزاری‌ها و مطبوعات شد. او در حالی که داشت فیلمنامه فیلم تلویزیونی پایتخت را برای شب سال نو می‌نوشت در اثر ایست قلبی جامعه هنری را به سوگ نشاند. بعد از فوت او دیگر پایتختی‌ها به قول معروف دل و دماغ ساخت پایتخت را نداشتند و از سوی دیگر فیلمنامه هم نصف و نیمه مانده و همین باعث شد تا بی‌خیال ساخت تله‌فیلم برای شب سال نو شوند. تا این‌که چند روز پیش الهام غفوری، تهیه‌کننده سریال پایتخت در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه و این خبر خوش را داد که پایتختی‌ها دوباره عزم‌شان را جزم کردند تا فصل ششم از پایتخت را بسازند.

یک پایتخت بهبودیافته

گروه سازنده این سریال می‌خواهد این فصل جدید از پایتخت را برای نوروز ۹۹ آماده کند تا به این واسطه لبخند را به لب مخاطبان شبکه یک بیاورند. سیروس مقدم هم مثل همیشه سکانداری این سریال را به‌عهده دارد و تلاش می‌کند مردم با تماشای فصل ششم این سریال حسابی غافلگیر شوند. در واقع او در هر قسمت از این مجموعه نه‌تن‌ها به مفاهیمی همچون خانواده و حمایت از همدیگر تاکید داشته، بلکه تلاش کرده فضا‌های بکر و جذاب ایران را به تصویر بکشد و هر بار مردم را با یک قصه شیرین و جذاب نه‌تنها سرگرم کند، بلکه می‌خواهد آن‌ها با تماشای این مجموعه به مفاهیم این سریال هم فکر کنند.

در واقع مجموعه پایتخت به زیبایی در پنج فصل تلاش کرده نشان دهد که چطور می‌توان با همبستگی بین افراد خانواده مشکلات را پشت سر گذاشت. این خبر خوش که چند روز پیش الهام غفوری در تلویزیون اعلام کرد، بهانه‌ای شد تا ما با او و آرش عباسی، یکی از نویسندگان سریال تماس بگیریم و جزئیات این فصل از پایتخت را جویا شویم.

تئاتر پایتختی‌ها

محسن تنابنده از ابتدا قصه مجموعه پایتخت را طراحی کرده و از آنجا که خودش در همه فصل‌ها بازی می‌کرد، به همین دلیل نویسندگانی را برای نگارش به کار اضافه می‌کرد تا در نگارش کمک‌حالش باشند. در این باره می‌توان به حسن وارسته و زنده‌یاد خشایار الوند اشاره کرد. بعد از فوت الوند و شروع فصل ششم پایتخت، این بار تنابنده به سراغ آرش عباسی رفته است.

عباسی درباره این همکاری و این‌که چطور شد به گروه پایتختی‌ها ملحق شده به جام‌جم توضیح داد: «قبل از پایتخت ۶ قرار بود با همدیگر همکاری کنیم و حتی می‌خواستم از پایتخت ۵ به گروه در زمینه نگارش کمک کنم، اما از آنجا که نگارش این سریال با کار دیگری همزمان شد، نتوانستم همکاری کنم. همچنین از قبل با آقای تنابنده صحبت کرده بودم که تئاتر پایتخت هم کار کنیم، ولی مشغله هر دوی ما باعث شد این همکاری شکل نگیرد. تا این‌که شرایط فراهم شد.»

وی ادامه داد: «البته محسن تنابنده این روز‌ها هم در تئاتر مولن روژ هم بازی می‌کند که من نویسندگی آن را به عهده دارم. تجربه همکاری با محسن تنابنده بسیار بی‌نظیر است، چون او ذهنی بسیار پویا و فعال دارد.» این نویسنده عنوان کرد: «نگارش فصل ششم سریال پایتخت را با آقای تنابنده شروع کردیم. تا به امروز هم دو قسمت از سریال نوشته شده است و بقیه نگارش هم ادامه دارد. تلاش می‌کنیم قبل از شروع ضبط، نگارش را تمام کنیم.» غفوری هم در پاسخ به این‌که آیا از خط قصه فیلم تلویزیونی پایتخت که قرار بود برای نوروز ۹۸ ساخته شود و خشایار الوند آن را نوشته بود، استفاده می‌کنید؟ تصریح کرد: «نه، خط قصه به گونه دیگری رقم خورده که در حال حاضر نمی‌توانم توضیح زیادی درباره قصه فصل ۶ بدهم، اما حتما سعی می‌کنیم مخاطبان را راضی نگه داریم که از تماشای سریال لذت ببرند. قصه ناتمام آن فیلم تلویزیونی هم فعلا کنار گذاشته شده، شاید روزی دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.»

چه خبر از ناهار بابا پنجعلی؟!

«ناهار نخردمه!» این دیالوگ آشنای بابا پنجعلی است که با شیرینی خاصی خطاب به پسرش نقی معمولی می‌گفت. وقتی رسانه‌ها در ابتدا چهره گریم شده علیرضا خمسه را در قالب نقش بابا پنجعلی دیدند، تصور نمی‌کردند که این بابای نقی بتواند تا این اندازه دل مردم را ببرد و همه در کوچه و خیابان به تقلید از بابا پنجعلی این دیالوگ را به همدیگر بگویند و بعد با صدای بلند بخندند.

اما علیرضا خمسه نشان داد بازیگر با توانمندی‌هایش و گذاشتن انرژی برای نقش‌اش تا چه میزان می‌تواند مردم را همراه خودش کند. او در پنج فصل با وجود این‌که نقش‌اش کوتاه بود، اما توانست خنده را به لب مخاطبان بیاورد. حالا در فصل جدید خبری از بابا پنجعلی نیست. غفوری درباره حذف شخصیت بابا پنجعلی افزود: «قرار نیست در پایتخت ۶ به دلیل پخش در ایام نوروز با فوت بابا پنجعلی مواجه شویم و آغاز سریال مدتی است که از فوت بابا پنجعلی گذشته است.»

وی ادامه داد: «نقش برای آقای خمسه داشت تکراری می‌شد و نمی‌توانستیم شرایط جدیدی برای نقش به وجود آوریم و این خسته‌کننده بودن برای آقای بازیگر و محسن تنابنده باعث شد تا تصمیم به حذف این شخصیت بگیریم. از سوی دیگر این تصمیم از سال گذشته گرفته شد و در فصل جدید دیگر بابا پنجعلی را نخواهیم داشت.»

بهبود از دنیای مردگان می‌آید!

بهبود همان مهران احمدی است که در فصل دوم وسوم سریال پایتخت بازی کرده بود. البته در فصل‌های بعدی پایتخت شخصیت بهبود حذف و اعلام شد او نیست و بعد گفته شد بهبود مرده است. اکنون قرار است شخصیت بهبود در فصل ششم سریال پایتخت وارد.

تهیه‌کننده مجموعه‌های پایتخت در این باره گفت: «راستش من می‌خواستم بازگشت بهبود به پایتخت ۶ یک غافلگیری باشد، اما آنقدر این خبر گسترش یافت که تصمیم گرفتم خودم درباره آن صحبت کنم، اما اجازه بدهید ماجرا‌های مربوط به این شخصیت را در پایتخت ۶ ببینید.»

مهران احمدی هم چند روز پیش با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرامش، به بازگشت خود به جمع پایتختی‌ها واکنش نشان داد. غفوری در پاسخ به این پرسش که بهبود مرده بود، چطور او را می‌خواهید در قصه زنده کنید، توضیح داد: «به هر حال اتفاقاتی در قصه می‌افتد که بهبود را می‌بینید!»

مهران احمدی بهمن سال ۹۱ که به جمع پایتختی‌ها ملحق شده بود، در پاسخ به سؤال جام‌جم که این سریال چه ویژگی‌هایی داشت که شما را برای بازی ترغیب کرد، توضیحش این بود: «بزرگ‌ترین ویژگی این سریال کارگردانی سیروس مقدم است. مجموعه تلویزیونی «ثریا» یکی از بهترین کار‌هایی است که من تا به حال بازی کرده ام. وقتی با مقدم کار می‌کنم، حس خوبی دارم. از سوی دیگر استاندارد‌هایی که مقدم در کارهایش لحاظ می‌کند، برایم جذابیت دارد. زمانی که سری اول پایتخت پخش شد، با احمد مهرانفر تماس گرفتم و به خاطر بازی خوبش تبریک گفتم. من یک دختر دارم که واقعا این سریال را دوست داشت و علاقه‌مند بود من هم در این سریال بازی کنم تا این‌که شرایط بازی در سری دوم این سریال برایم پیش آمد. شخصیتی که در این سریال دارم، متفاوت با دیگر نقش‌هایی است که تا به حال بازی کرده‌ام.

در این سریال نقش بهبود را بازی می‌کنم که داماد خانواده و جنگلبان است. اجرای این شخصیت کار سختی است؛ چراکه هم باید با لحن مازندرانی حرف بزنم و هم این‌که یکی از چشمان بهبود چپ است. قبول کنید حفظ این دو ویژگی کار دشواری است.»

سفر پایتختی‌ها از مازندران

ممکن است این سؤال شکل بگیرد که این بار پایتختی‌ها را قرار است در کجا ببینیم. در این پنج فصل پایتختی‌ها از شمال تا جنوب ایران رفتند، حتی سری هم به کشور همجوار یعنی ترکیه زدند. در این چند فصل بینندگان با فضا‌های بکر ایران آشنا شدند و نسبت به مناطقی همچون شیرگاه شناخت خوبی پیدا کردند که محل اولیه زندگی خانواده نقی معمولی است. تا قبل از آن مخاطبان شاید نام این منطقه را هم نشنیده بودند، اما در حال حاضر شناخت کافی هم دارند.

به گفته غفوری، تهیه‌کننده پایتخت، قرار است این بار قصه از مازندران شروع شود و پایتختی‌ها از مازندران به جا‌های دیگر سفر می‌کنند که حتما تماشای آن برای مخاطبان جذاب خواهد بود. «البته باید قصه جلوتر برود تا من بیشتر جزئیات آن را بیان کنم.»

پایتختی‌ها آذرماه جلو دوربین

در حال حاضر قصه فصل ششم سریال پایتخت نوشته می‌شود و الهام غفوری و سیروس مقدم هم مشغول آماده‌سازی زیرساخت‌های این فصل از سریال پایتخت هستند. تهیه‌کننده سریال اعلام کرد قرار است تصویربرداری سریال از اوایل یا اواسط آذرماه شروع شود و پایتختی‌ها جلوی دوربین بروند.

البته غفوری معتقد است باید پیش تولید دو ماه قبل از کلید خوردن شروع شود. به همین دلیل مهرماه پیش‌تولید آغاز می‌شود و گروه مکان‌های فیلمبرداری متفاوت و متناسب با قصه را مورد بررسی قرار می‌دهند تا محل استقرار گروه مشخص شود؛ بنابراین تیم نویسندگان فرصت دارند در این مدت فیلمنامه را بنویسند.

تاریخ نشر مطلب:
دوشنبه، ۰۷ امرداد ۱۳۹۸


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده