۱۰ معلم فراموش‌نشدنی دنیای سینما و تلویزیون


جایگاه معلم چه در فیلم‌ها و چه در زندگی حقیقی جایگاهی والا و غیرقابل‌نکار است. آموزگاران پاکباخته‌ای که در طول تاریخ در عرصه تعلیم و تربیت زیباترین جلوه‌های عشق و ایثار را به نمایش گذاشته‌اند. کسانی که مصداق بارز ضرب‌المثل «اگر می‌خواهی به کسی لطف کنی به او ماهی نده، ماهیگیری را به او بیاموز» هستند و با صبر و مهربانی درس آموختن و اندیشیدن به ما می‌دهند.

به بهانه هفته معلم، به معرفی چند شخصیت معلم در سینما و تلویزیون پرداختیم. در ادامه با برترین‌ها همراه باشید.

۱. شخصیت ترنس فلچر در فیلم whiplash

بازیگر: جی.کی سیمنز

ویپلش یا شلاق فیلمی در ژانر درام محصول سال ۲۰۱۴ آمریکا و به نویسندگی و کارگردانی دیمین شزل است. شزل فیلم‌نامه این فیلم را بر پایه تجربیاتش در باند دبیرستان پرینستون نوشته است. در این فیلم مایلز تلر در نقش دانش‌آموزی بازی می‌کند که نوازندهٔ درام است و سعی دارد تا استاد خودش، ترنس فلچر با بازی جی. کی. سیمنز را تحت تأثیر قرار دهد.

جی. کی سیمنز توانست برای بازی در نقش معلم در این فیلم، جایزه اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را از آن خود کند.

۲. شخصیت والتر وایت در سریال breaking bad

بازیگر: برایان کرانستون

والتر هارتول وایت (همچنین شناخته شده با نام هایزنبرگ) شخصیت اصلی سریال تلویزیونی بریکینگ بد است. وی یک شیمیدان و معلم دبیرستان در البوکرکی، نیومکزیکو است که در روز تولد ۵۰ سالگی‌اش متوجه می‌شود که به سرطان ریه مبتلا شده است و به همین خاطر سعی می‌کند به کمک شاگر قدیمی خود (جسی پینکمن) با تولید و فروش مت‌آمفتامین (شیشه) برای خانواده‌اش پول جمع کرده تا بعد از مرگ وی خانواده اش دچار مشکل مالی نشوند.

۳. شخصیت جان کیتینگ در فیلم dead poets society

بازیگر: رابین ویلیامز

انجمن شاعران مرده فیلمی است به کارگردانی پیتر ویر و بازی رابین ویلیامز است که در سال ۱۹۸۹ منتشر شد. این فیلم ۱۲۸ دقیقه است. داستان فیلم درباره ۷ دانش‌آموز سال اول کالج ولتن است. نیل و تاد تحت نظارت شدید خانواده‌شان هستند که اصرار دارند پسرانشان دکتر و وکیل شوند، اما تاد می‌خواهد نویسنده شود. در شروع سال تحصیلی جدید استاد ادبیات انگلیسی عوض می‌شود و فردی به نام جان کیتینگ جایگزین معلم قبلی می‌شود. روش تدریس کیتینگ با آنچه دانش‌آموزان پیش‌تر به آن عادت داشتند، کاملاً متفاوت است. او دیدگاهی نو نسبت به ادبیات دارد و از دانش‌آموزانش نیز می‌خواهد با نگاهی تازه به چیز‌ها نگاه کنند.

رابین ویلیامز برای بازی در نقش معلم ادبیات در این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

۴. شخصیت لیزا اسپینلی در فیلم the kindergarten teacher

بازیگر: مگی جیلنهال

درحالی‌که رابطه دانش آموز-معلم به طور واضح و ضروری یک رابطه نامتعادل است، اما همچنان ارتباطی دوطرفه است که می‌تواند واکنش‌های عمیقی را از بخش بالغ‌تر رابطه استخراج کند. «معلم مهد کودک» ساخته سارا کولانجلو، بازسازی فیلمی به همین نام از نداف لاپید کارگردان اسرائیلی در سال ۲۰۱۴، نمونه خوبی در این زمینه است. لیزا (مگی جیلینهال) معلم کهنه کار ناحیه ستاتِن آیلند است که در برگزاری کلاس شب شعر ناموفق است. یک روز متوجه می‌شود یکی از شاگرد‌های پنج ساله اش به نام جیمی یکی از شعر‌های پرشور خود را می‌خواند و تصمیم می‌گیرد این نابغه خردسال را به شیوه خودش تربیت کند.

فیلم همچنین نگاه نافذی دارد به زندگی درونی معلم و اینکه چطور رابطه او با دانش آموزانش شکل می‌گیرد.

۵. شخصیت ملوین تولسون در فیلم the great debaters

بازیگر: دنزل واشنگتن

مناظره‌کنندگان بزرگ، دومین فیلم به کارگردانی دنزل واشینگتن و ساختهٔ سال ۲۰۰۷ میلادی است. داستان فیلم پیرامون ماجرای یک گروه مناظره‌کنندهٔ کالج وایلی در سال ۱۹۳۵ شکل می‌گیرد که یک مؤسسهٔ آموزشی سیاه‌پوستان در مارشال است. ملوین تولسن (با بازی دنزل واشنگتن) سرپرست این گروه است؛ شخصیتی نیکوکار، نترس و خودرأی که فعالیت‌های تُند سیاسی نیز دارد. گروه مناظره‌های نفس‌گیری با تیم‌های مناظره‌کنندهٔ دانشگاه‌های دیگر برگزار می‌کند و در این مسیر توجه بیننده را به سمت مشکلات، تبعیض‌ها و ظلم‌ها علیه سیاه‌پوستان در آن دوره جلب می‌کند. اوج این مناظره‌ها مناظره‌ای با تیم دانشگاه هاروارد با موضوع «نافرمانی مدنی مسالمت‌آمیز درمقابل حاکمیت قانون» است.

۶. شخصیت اریکا کهوت در فیلم The Piano Teacher

بازیگر: ایزابل هاپرت

کارگردانی این فیلم زیبا را مایکل هانکه برعهده داشته است. فیلم درباره معلم زنی به اسم اریکاست. اریکا معلم برجسته‌ای در زمینه‌ی پیانو محسوب می‌شود. شاگردان بسیاری دارد. خودمستقل است. زندگی مادی خانواده را می‌چرخاند. به کنسرت‌های بسیاری دعوت شده و می‌نوازد. جدی ست و شاگردان بسیاری در آزمون‌های ورودی او رد می‌شوند. سرد، خشک، جدی، ساده از نظر چهره و پوشش. هانکه، هوشمندانه سکوتی را پس از هر سکانس بر صحنه غالب می‌کند و به این ترتیب به مخاطب اجازه‌ی فاصله گذاری و تامل را می‌دهد. مخاطب این مجال را پیدا می‌کند تادر فیلم و شخصیت معلم پیانو غرق نشود و با او همذات پنداری نکند و در پی علت برای رفتار‌های عجیب و ریشه‌یابی آن‌ها باشد.

۷. شخصیت هنری بارتس در فیلم detachment

بازیگر: آدرین برودی

گسیختگی فیلمی آمریکایی در سبک درام به کارگرانی تونی کی و بازی آدرین برودی و محصول سال ۲۰۱۱ است. این فیلم داستان حدود ۱ ماه از زندگی مدرسین، دانش آموزان و مدیران یک دبیرستان را از دید یک مربی جایگزین به نام هنری بارتیس (آدرین برودی) روایت می‌کند.

بازی خوب آدرین برودی در این فیلم می‌تواند موجب برانگیخته‌شدن حس همذات‌پنداری شما باشد.

۸. شخصیت مانوئلای در فیلم Mädchen in Uniform

بازیگر: هرتا تیل

دختران متحدالشکل یا در حالت ایده‌آل و بر اساس سختگیری‌های مدرسه شبانه‌روزی در پروس، «متحدالشکل بودن»! این اتحاد زمانی آزمایش می‌شود که مانوئلای (هرتا تیل) احساساتی که عزادار مادرش است، از راه می‌رسد. به نظر می‌آید او ترکیبی از احساسات طردشدگی و میلی قوی به معلم زیبا و همدلی برانگیزِ خود، فراولِن فون بِربورگ را باهم دارد. معلمی که در برابر احساسات پرشور مانوئلا، او را پس نمی‌زند. اما چنین رابطه‌ای زیر نگاه تحریک آمیز زنان جوان دیگر و سختگیری خانم مدیر، عواقب بدی را در پی دارد.

۹. شخصیت دن دون در فیلم Half Nelson

بازیگر: رایان گاسلینگ

نیمه نیلوفر فیلمی در ژانر درام به کارگردانی رایان فلک و نویسندگی فلک و آنا بودن می‌باشد که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. دن دون معلمی است که با اعتیادش به مواد مخدر مبارزه و مشکلات زندگی اش را حل و فصل می‌کند، در این زمان رابطه افلاطونی و مملو از احساسی که با یکی از دانش آموزان؛ درِی (شاریکا اِپس) شکل می‌گیرد، که می‌تواند هر دوی آن‌ها را نجات دهد.

رایان گاسلینگ برای بازی در این نقش نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

۱۰. شخصیت خانم شفیقی در فیلم پرنده کوچک خوشبختی

بازیگر: هما روستا

پرنده کوچک خوشبختی دومین تجربه بلند سینمایی پوران درخشنده فیلمساز، نویسنده و کارگردان ایرانی محسوب می‌شود. داستان این فیلم درباره دختری به نام ملیحه با بازی زیبای (عطیه معصومی) است که بر اثر ضربه‌ی روحی در کودکی قدرت تکلم خود را از دست داده است و با یادآوری گذشته دچار تشنج عصبی می‌شود. او حتی قصد به خودکشی هم میزند تا اینکه خانم معلم داستان ما، خانم شفیقی با بازی فراموش نشدنی زنده یاد هما روستا، فرشته‌وار و عاشقانه در بازسازی شخصیت دخترک تلاش می‌ورزد. پرنده کوچک خوشبختی فیلمی است که به مشکلات جامعه ایران و به آسیب‌شناسی شیوه‌های تعلیم و تربیت رایج می‌پردازد.

برچسب ها:

تاریخ نشر مطلب:
شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده