آیا شبکه های «GEM» تعطیل می شوند؟

این روزها شبکه های تلویزیونی جم حال و هوای فعال گذشته اش را ندارند.به نوشته بانی فیلم، پس از مرگ سعید کریمیان پیش بینی می شد که این شبکه های خارج نشین و بلند پرواز، از روند پرکاری و تولیدات مفصل خود فاصله بگیرند و سیاست های قبلی اش دچار خدشه شود. اما پیش بینی نمی شد این شبکه های پر سروصدا تا این حد افت کرده و از فعالیت همیشگی شان کم شده و حتی دیدگاه مخاطبانش هم تغییر کند!

شنیده ها حاکی از آن است که پس از مرگ سعید کریمیان مدیر ۵۱ شبکه فارسی زبان جم، برادر کوچکش سکان هدایت این شبکه ها را به دست گرفته و عهده دار مسوولیت های مدیر سابق «جم» شده است. گرچه وی تلاش خود را کرد تا فقدان مدیریت برادر به قتل رسیده اش در شبکه ها احساس نشود و به قولی آب از آب تکان نخورد، اما پس از ترور سعید کریمیان، این شبکه ها دچار مشکلات گسترده و تحولات بسیاری شده است و توفانی در آن به راه افتاد که باعث جابجایی های بسیاری شد و دست آخر هم هیچ چیز سر جای قبلی اش نماند. از جمله این مشکلات می توان به تزلزل اعتباری این شبکه ها اشاره کرد. جم اعتباری را که در این مدت به واسطه حمایت ظاهری از تولید کالاهای ایرانی و آگهی های بعضا ارزان تر از صداوسیما داشت و اقدام به پخش آگهی های رایگان فیلمها و برخی آثار هنری و کالاهای ایرانی می کرد، با تغییرات مدیریت شبکه از دست داد. گواه این سخن هم کم شدن و گاهی حذف آگهی فیلم های سینمایی و کالاهای ایرانی است که جای آنها را محصولات و کالاهای کشور ترکیه و سایر کشورهای همسایه گرفته است.

البته برخورد وزارت ارشاد با پخش کننده های فیلم های سینمایی ایرانی نیز در این امر بی تاثیر نبود. به همین علت شبکه هایی که این اواخر و پیش از ترور مدیر شبکه شعار حمایت از هنر و کالای ایرانی را سر می دادند، در عمل به بن بست رسیده و مدتی است که صاحبان کالاهای مختلف سفارشات آگهی کالای خود را از این شبکه ها پس گرفته اند.

در ادامه فعل و انفعالات مدیریتی شبکه های جم، خبرنگار ما کسب اطلاع کرده است که به دلیل بروز مشکلات مالی که گریبان این شبکه ها را گرفته است، به زودی بسیاری از کانال های آن تعطیل خواهند شد. از طرفی شنیده شده است که دفتر تولید سریال های این شبکه ها نیز در شهر آنتالیای ترکیه به دلیل بازدهی پایین و عدم توجیه اقتصادی به طور کلی تعطیل شده است و عملاً تولیدات «جم» به عدد صفر رسیده است. این دفتر تولید فیلم تعطیل شده در آنتالیا همان دفتری است که به واسطه آن افراد بسیاری فریب دستمزدهای نجومی این شبکه را خورده و به امید آینده ای بهتر و روشن تر مهاجرت و در یکی دو سریال و فیلم های تلویزیونی حضور پیدا کردند. اما کم کم تولید افت کرد و بسیاری از هنرمندان مهاجر بیکار شدند و حتی کار به شکایت و گلایه هم کشید.

نکته جالب اینکه اغلب بازیگران فریب خورده که در چند فیلم و سریال که از تولیدات این شبکه، ایفای نقش کرده بودند، دچار سردرگمی شده و سرنوشت نامشخصی پیدا کرده اند. ضمن اینکه عده ای از آنها در فضای مجازی اذعان داشتند که دیگر با این شبکه هیچ گونه ارتباطی ندارند و برخی از آنها نیز برای اینکه مجوز ورود به کشور را دریافت کنند، مدعی شده اند که با دست اندرکاران این شبکه ها اختلافات و مشاجراتی داشتند و از آنها شکایت کرده اند.

یکی از نمونه های آشکار این قضیه درخواست پناهندگی پردیس افکاری و همسرش است که در سریال مهدی مظلومی ایفای نقش کردند، اما چندی پیش مدارک درخواست پناهندگی آنها در فضای مجازی دست به دست کاربران شد و یا پیوستن رابعه اسکویی به شرکت های هرمی که توجیهی جز از سر ناچاری ندارد. حتی چکامه چمن ماه نیز که یکی از نخستین افرادی بود که با این شبکه همکاری می کرد طی پروسه ای از آنها جدا شده است.

برخی دیگر نیز که فریب این دغل کاری ها را خورده و حالا سرخورده و بیکار و سرگردان در ترکیه روزگار می گذرانند و یا درصدد یافتن راهی برای برگشت به کشور هستند.نکته مهمتر اینکه مدیریت جدید این شبکه به دلیل مشکلات مالی، ترجیح داده به جای تولید فیلم و سریال، سریال های بیشتری از کانال ترکیه خریداری کند. گویا هزینه ای که صرف خرید سریال های ترک می شود، به مراتب کمتر از هزینه های شبکه برای تولید فیلم و سریال است! از این رو جم، صبح تا شب در حال پخش سریال های جدید ترکیه ای است! روزگار حتی به نفع دوبلورهایی که با این شبکه ها همکاری می کنند هم نیست و بعضا صداهای تکراری در اغلب سریال ها و برنامه ها شنیده می شود که نشان دهنده قطع همکاری بسیاری از دوبلورها با این شبکه است.

اتفاقاتی که در پشت پرده این شبکه ها رخ داده و فقط برخی از آنها رسانه ای شده و در فضای مجازی دست به دست شده است، باعث شده تا نگاه مخاطبان این شبکه نیز دچار تغییر شود و به جای دیدن برنامه ها و فیلم ها و سریال های تکراری و بعضا خسته کننده به دنبال اتفاق تازه ای در شبکه های دیگر فارسی زبان باشند. شبکه هایی که در گذشته ای نه چندان دور به دلیل ظهور جم، مخاطبان خود را از دست داده بودند. اما با درجا زدن این شبکه ها و پخش آثار تکراری و نه چندان سرگرم کننده، فرصتی برای ساخت و تولید برنامه های جدید شد و از تجربیات جم به نفع خود بهره گرفتند.در نهایت اینکه پیش بینی می شد که روزی عمر شبکه های جم نیز به پایان برسد، اما ترور سعید کریمیان به این امر سرعت بخشید و زودتر از آنچه پیش بینی می شد، ستاره های جم افول کردند!

 

تاریخ نشر مطلب:
دوشنبه، -۱۰۹ فروردین -۶۲۱


نظرات کاربران
  نسترن ۲۱:۴۳ - ۹۹/۰۵/۲۶

  شبکه های جم کی وصل میشه

  عسل ۱۳:۵۷ - ۹۹/۰۴/۱۳

  خدا کنه شبکه هاش قطع نشن ه جم نباشه ما چی نگاه کنیم؟؟ و درضمن اونایی که ادعا میکنن خدا دوستن اگه شما واقعا ادعا میکنید خدا دوستید و به فیلم های شبکه جم اعتراض میکنید اگه واقعا اینطور بود پس چرا ماهواره دارید و جم نگاه می‌کنید؟؟ واقعا براتون متاسفام فهش هایی که سزاوار خودتونه به این دست اندر کاران زحمت کش ندید زن و مرد های خودمون بی جنبه بودن و به جای اینکه از فلان فیلم درس عبرت بگیرن جو گیر شدن و هر روز با یکی میپرن چیکار به این شبکه داره؟؟ ???????????????? و ممنون میشم سریال ستاره ی شمالی را پخش کنید

  انیتا ۱۹:۰۶ - ۹۹/۰۳/۰۸

  سلام لطفا فیلم خیانت در عشق رو بخش کنید

  آرتین پاشافر ۲۱:۲۴ - ۹۸/۰۸/۱۲

  کسی اگه این کامنت رو میبینه تورو خدا این سریالای بی محتوا و مزخرف و چرت شبکه جِم رو نبینید منوتو ببینید نشنال جئوگرافیک ام بی سی رادیو جوان َهرشبکه ای ببینید غیر از جم ایرانیا زندگیاشون نابود شده سر این جم فقط گریه و زجه و خیانت و پولدارای بیشرف و بچه های حرومزاده و قتل و تجاور هست آقا اگر غیر از این نظر من فکر میکنی واقعا باید به سلامت عقلت فکر کنی

  امیر محمد ۲۰:۲۵ - ۹۸/۰۸/۱۲

  چرا فیلم برگ ریزان قطع لطفا این فیلم رو بذارید ادم بی معرفت نیمشه ما چند تا از قسمت هارو دیدیم بزارید، نزارید شماها بی معرفتی

  محمد ۱۵:۱۹ - ۹۸/۰۶/۰۵

  اه چرا این سریال ها پخش نمیشن اخه مگه ......دارین یا فیلم نگذارید یا اگه گذاشتید خرابش نکنید ودیکه از نصف به بعد نگذارید از قبل عید تا حالا سریال زبان عشق و چکوری و قبول میکنم رو نگذاشتید العان چکوری رو میزاره اما اون دوتارو نه اه ه ه ه ه ه واقعا که

  یاسمین ۱۶:۴۹ - ۹۸/۰۴/۲۴

  لطفا سریال من عاشق تو هستم پخش کنید اخه چرا مشکل این شبکه حل نمیکنیدتاکی منتظربمونیم

  نفس ۱۵:۲۰ - ۹۸/۰۴/۲۱

  لطفا سریال هاتون روپخش کنید ... اخ واسه چی سریالاتون روپخش نمیکنید

  محمد ۱۲:۰۲ - ۹۸/۰۴/۱۴

  آیا فیلم جکوزی کاشانی از شبکهای جم پخش میشود یانه

  فاطمه ۰۲:۲۴ - ۹۸/۰۴/۱۰

  چرا سریالهای جم بالیوود پخش نمیشه؟

  روهام ۲۱:۳۰ - ۹۸/۰۴/۰۹

  سلام سریال لامیاو حسین کنان پخشش کنید اسم فیلمو نمیدونم چیه ولی خیلی قشنگه

  آيدا ۲۰:۲۳ - ۹۸/۰۴/۰۹

  اي کاش واقا دليل واقعي پخش نشدن سريال هاي باليوود معلوم بشه...خواهش ميکنم اگه کسي واقا دليلشو ميدونه توضيح بده. من خيلي صبر کردم اما واقا دوماه بيشتر شده ک سريالا رو پخش نميکنن فقط فيلم سينمايي ميزارن تازه اوناهم تکراري ميزارن ديگه...رسيدگي کنين لطفا

  محمد ۱۵:۱۲ - ۹۸/۰۴/۰۳

  سلام.احتمالا مشکل ازمدیریت شبکه جم هست که سریالها مخصوصا سریال پروازپخش نمیشه.میگن آرشیوسریالها رو بخاطراختلاف صاحبان مدیریت شبکه دزدیده اند آیااین حقیقت داره?

  پاسخ مدیریت :

  احتمالش هست

  راجا ۱۸:۲۴ - ۹۸/۰۴/۰۲

  لطفا سریال پرواز پخش شود لطفا لطفا

  مهستی ۰۸:۴۸ - ۹۸/۰۳/۲۸

  چرا سریال چکوری ومن عاشق تو هستم پخش نمی شه از جیم بالیوود

  امیده نظری ۱۸:۲۲ - ۹۸/۰۲/۱۷

  خواهش میکنم سریال های هندی را به زودی پخش کنید

  سهراب عمانی از ایران ۲۳:۳۰ - ۹۷/۱۱/۱۹

  لطفا فیلم عشق ممنوع را پخش کنید


معرفي فيلم هاي روي پرده