جشنواره‌های آمریکا، ایتالیا و هند در قرق سینمای ایران

تازه ترین خبرها از فستیوال های خارجی عنوان می کند که همچنان فیلم های بلند، کوتاه و انیمیشن های ایرانی فاتح جوایز متعدد هستند.به گزارش شایان فیلم از ایرنا، در ادامه موفقیت های انیمیشن سینمای ایران این بار پویانمایی «رهایی از بهشت» بهترین فیلم جشنواره «فورت مک‌موری» شد.این فیلم انیمیشن به کارگردانی و تهیه کنندگی علی نوری اسکویی در فستیوال فیلم فورت مک‌موری (YMMIFF) که هفتمین سالگرد خود را جشن می گرفت و بین روزهای دهم تا دوازدهم نوامبر برگزار شد، در بخش «بهترین انیمیشن، اثر تجربی یا موزیک ویدیو» جایزه اصلی را از آن خود کرد.

انجمن فیلمسازان فورت مک موری که جوایز این فستیوال را تقدیم می کند، امسال روی هم رفته 6 جایزه اعطا کرد که جوایز دیگر شامل جایزه بهترین فیلم کوتاه، بهترین نقش آفرینی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم سینمایی و جایزه اسپیریت وود بوفالو می شدند.

در برنامه امسال این فستیوال که در شهر آلبرتا واقع در کانادای غربی برگزار می شود، 24 فیلم خارجی و ملی، یک بلاکباستر هالیوودی یعنی «جنگ ستارگان: نیرو بیدار می شود»، چند فیلم منتخب تولید محلی و چند فیلم کوتاه که طی قسمت «چالش 48 ساعتی» آن ساخته شدند، به نمایش درآمدند. این فستیوال همچنین چند ورک شاپ سینمایی برگزار کرد.داستان این فیلم در کشوری در حال جنگ می‌گذرد که یک نویسنده زن و آموزگار باید با دو دانش‌آموز راهی سفری شود که زندگی آنها را تغییر می دهد.

«کوپال» بهترین فیلم خارجی‌زبان

فیلم سینمایی «کوپال» نیز در ادامه موفقیت های خود در جشنواره های خارجی موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان از جشنواره «ویاوگا» شد.«کوپال» اولین فیلم بلند سینمایی کاظم ملایی و فیلم منتخب گروه سینمایی «هنر و تجربه» در جشنواره‌ ملی فیلم فجر سال گذشته است که تاکنون در بخش مسابقه 25 جشنواره جهانی حضور داشته و عناوین بهترین فیلم جشنواره هایی همچون براشوف کانادا، بوگوتای کلمبیا، برکلی آمریکا و همیلتون کانادا را بدست آورده است.

امسال هفتمین دوره جشنواره فیلم ویاوگا از تاریخ 8 تا 11 نوامبر در شهر ویاوگای آمریکا برگزار شد و هیات داوران این جشنواره از مجموع 9 فیلم سینمایی بخش مسابقه برگزیدگان خود را اعلام کردند و فیلم سینمایی «کوپال» توانست جایزه‌ بهترین فیلم خارجی زبان این رویداد سینمایی را بدست آورد.قصه‌ این فیلم یک هفته از زندگی شکارکش و تاکسیدرمیستی به نام دکتر احمد کوپال با بازی «لوون هفتوان» است که درست قبل از تحویل سال نو دچار چالشی غریب در زندگی شخصی‌اش می شود.«کوپال» بزودی در سینماهای سراسر کشور به نمایش درمی آید.

هت تریک «حد» از دو جشنواره

فیلم کوتاه «حد» ساخته جواد دارایی نیز با شرکت در دو جشنواره و دریافت سه جایزه به تنهایی برای سنمای ایران هت تریک کرد.این فیلم کوتاه در هفتمین دوره جشنواره «سنت کلاود» جایزه امیدهای آینده جوانان را به صورت مشترک با ماریا کلارکسون برای فیلم «بلوز در حیاط مدرسه» دریافت کرد.همچنین «حد» در دومین دوره جشنواره ترسناک میامی جایزه بهترین بازیگر برای داوود معینی کیا و جایزه دوم بخش تعلیق را دریافت کرد. جشنواره میامی 10 و 11 نوامبر برگزار شد.«حد» به تهیه کنندگی آرزو دهکردی فیلم کوتاه هفت دقیقه‌ای است که با همکاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی ساخته شده و بیشتر عوامل تولید آن از کارکنان صدا و سیمای مرکز البرز هستند.

به «حیوان» یک جایزه دانشجویی رسید

فیلم کوتاه «حیوان» که مجوز حضور در اسکار را دریافت کرده است در ادامه موفقیت های بین المللی خود جایزه بهترین فیلم کوتاه دانشجویی جشنواره دنور را دریافت کرد.این فیلم کوتاه جایزه بهترین فیلم کوتاه دانشجویی چهلمین دوره جشنواره فیلم دنور آمریکا را که با عنوان جایزه «جایزه جهان آزاد برای فیلمسازان دانشجو» شناخته می‌شود دریافت کرد.در این دوره جشنواره علاوه بر فیلم کوتاه «حیوان» به کارگردانی بهرام و بهمن ارک، فیلم کوتاه «روتوش» به کارگردانی کاوه مظاهری نیز حضور داشت.همچنین این فیلم کوتاه قرار است در بیست و سومین جشنواره «مِد فیلم» رم نیز حضور یابد.

درخشش 2 فیلم ایرانی در جشنواره «فیل طلایی»

دو فیلم «حورا» و «رویای سرخ» نیز دیگر آثاری هستند که برای سینمای ایران جایزه کسب کرده اند.فیلم «حورا» در بیستمین جشنواره جهانی «فیل طلایی» در بخش «چشم انداز آسیا» به نمایش در آمد و جایزه بهترین فیلم را کسب کرد.این فیلم سال گذشته در جشنواره «آلایتز» هندوستان جایزه نتپک را به عنوان بهترین فیلم دریافت کرد و همچنین در بخش مسابقه جشنواره فیلم کودک چین حضور دارد.

پخش جهانی فیلم «حورا» به عهده بنیاد سینمایی فارابی است و در آن مهران احمدی، مریم بوبانی، سیدجواد زیتونی، مرتضی نخفی، سولماز ندایی، محمد طاهرخانی و... به ایفای نقش می پردازند.در بیستمین جشنواره جهانی «فیل طلایی» که در شهر حیدرآباد در کشور هند برگزار شد، فیلم کوتاه «رویای سرخ» ساخته شهریار پورسیدیان نیز جایزه دوم فیلم کوتاه در بخش «چشم انداز آسیا» را از آن خود کرد.

تاریخ نشر مطلب:
پنجشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۶


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده